Bemutatkozás

Rólunk

A Neurorehabilitáció és Mozgásszabályozás kutatócsoport fókuszában az emberi mozgásminták vizsgálata áll, a mozgással kapcsolatos szabályozási kérdések megválaszolása és az eredmények alkalmazása mozgáskorlátozott személyek mozgás rehabilitációja során. A mozgás-szabályozás egy olyan interdiszciplináris terület, amely fizikusok, mérnökök, matematikusok, human kineziológusok és orvosok együttműködésén alapul. A mozgás-szabályozási kutatások alkalmazási területe az orvosi rehabilitáció, a sporttudomány és a rehabilitációs robotika. 

Kutatócsoportunk ép-testű résztvevők mozgását vizsgálva szabályozási kérdések megválaszolására törekszik, különböző matematikai modellek és számítógépes algoritmusok segítségével. Szabályozási kérdés például a mozgási feladat végrehajtásának optimalizálási szempontjai, az ideg-izom-csont rendszerek együttműködések vizsgálata vagy a különböző paraméterek monitorozása megváltozott mozgásképesség esetén. Csoportunk a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel és a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájával (korábban Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet) együttműködve végzi kutatásait. Eredményeinket főként gerincvelő-sérült személyek rehabilitációs tréningjei során alkalmazzuk. A tréningek során nyomon követjük a terápiás protokollok hatékonyságát és a páciensek fejlődését a tréningek hatására. A kutatócsoportunk által alkalmazott funkcionális elektromos stimulációval (FES) vezérelt kerékpározás sajátossága, hogy a bénult izmokat mesterségesen kiváltott aktív izomerő kifejtésére késztetjük elektromos ingerléssel. Ez a mozgásforma alkalmas akár versenyszerű edzésre is. Mozgáskorlátozott pilótánkkal évek óta készülünk a Cybathlon versenyre, több intézettel együttműködve. 

Cybathlon - FES bike verseny - HunFess csapat

Az elmúlt években csapatunk a paraplégiások FES kerékpáros edzéséhez stimulációs mintázatok és edzésprotokollok fejlesztésén dolgozott. Pilótánk, Szamosi Csaba részt vett a kifejlesztett protokollok optimalizálásában. HunFess nevű csapatunk a Berkelbike Pro háromkerekű kerékpárt használja, és több intézmény tagjai is részt vesznek a stimulációs mintázatok és edzésprotokollok fejlesztésében. Ezek az intézmények a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Wigner Fizikai Kutatóközpont, a Pécsi Tudományegyetem és a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika, korábbi nevén Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet. A csapattagok különböző oktatási és szakmai háttérrel rendelkeznek, mint például humánkineziológia, fizikoterápia, infobionikai mérnöki tudományok, villamosmérnöki tudományok, matematika, fizika és biológia. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kara a Cybathlon versenyre más diszciplínákban is készül, mint például BCI és látás versenyszámok. Az FES kerékpárversenyhez a HunFess csapat kombinálja a műszaki tudományokat, számítástechnikai tudományokat, természettudományokat és orvostudományokat a fent említett intézmények együttműködésében, és célunk a gerincsérült emberek FES-alapú rehabilitációjának elősegítése. ( https://cybathlon.ethz.ch/en/search/default/en/teams/hun-fess )

Elérhetőség

Zólyominé Botzheim Lilla, csoportvezető

Wigner FK, Részecske- és Magfizikai Intézet, Komputációs Tudományok Osztálya, Neurorehabilitáció és Mozgásszabályozás Kutatócsoport